لامپ هالوژنی اس ام دی SMD از انواع لامپ ال ای دی + فیلم مونتاژ لامپ

بازدید: 242 بازدید

لامپ هالوژنی SMD

لامپ هالوژن اس ام دی SMD

اگر از گروه صنعت برق چکاد سؤال شود که کدام لامپ را برای روشنایی فضای داخلی منزل پیشنهاد می‌دهید؟

قطعاً پیشنهاد اول ما خانواده لامپ‌ اس ام دی سیماران است. این لامپ از انواع لامپ ال ای دی بوده و اگر از برندهای معتبری مانند سیماران تهیه شده باشد، دوام بالا و مصرف برق پایینی دارد. همچنین بر خلاف بسیاری از انواع لامپ ال ای دی موجود در بازار، نور آن چندان کاهش نمی‌یابد.

لامپ هالوژنی اس ام دی محصولی جدید از خانواده لامپ ال ای دی است. اس ام دی مخفف Surface Mount Devices است بوده و به معنای وجود تکنولوژی نصب سطحی در این نوع لامپ ال ای دی است.

لامپ هالوژنی اس ام دی از بهترین مدل‌های لامپ ال ای دی در یک نگاه

با توجه به نام کامل لامپ ال ای دی هالوژنی اس ام دی که تقریباً تمام خصوصیات این لامپ در نظر می‌گیرد، به هر کدام از این عبارات می‌پردازیم:

ال ای دی

ال ای دی (LED) مخفف Light Emitting Diode بوده و به دیودهای مینیاتوری تولیدکننده نور می‌گویند. دیودهای تولیدکننده نور یا ال ای دی تقریباً حرارتی تولید نکرده، ابعاد مینیاتوری داشته، مصرف برق بسیار کمی داشته، آسیب نرساندن به طبیعت، زمان انتظار بسیار پایینی داشته، زاویه تابش زیاد، عدم حساسیت به روشن/خاموش شدن پیاپی و نهایتاً نور بسیار زیادی به نسبت نسل‌های قبل‌تر لامپ تولید می‌کنند.

وجود رنگ‌های متنوع و ابعاد کوچک باعث شد که در ابتدا از این دیودها در تلویزیون، ساعت‌های دیجیتال، چراغ رانندگی، تابلوهای اعلانات استفاده شود اما به مرور استفاده از ال ای دی فراگیرتر شده و به حوزه روشنایی نیز راه یافت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد لامپ ال ای دی می‌توانید از اینجا اقدام نمائید.

هالوژنی

لامپ ال ای دی هالوژنی اس ام دی با طرح لامپ هالوژنی قدیمی

لامپ هالوژنی مدلی پیشرفته‌تر از لامپ رشته‌ای است. تکنولوژی این مدل از لامپ با داغ شدن فلزی نیمه‌رسانا درون لامپ اتفاق میفتد. در لامپ‌های رشته‌ای قدیمی تولید نور با داغ شدن تنگستن اتفاق میفتاد. تنگستن بعد از داغ شدن از خود بخاری را متصاعد می‌کند که بر روی بدنه لامپ ته‌نشین شده و باعث کاهش میزان نور تولیدی در لامپ می‌شود. در لامپ‌های هالوژنی جدید از گازهایی همچون هالوژن استفاده شده است که جلوی متصاعد شدن گاز را گرفته و از ته‌نشین شدن گاز بر روی حباب لامپ جلوگیری می‌کنند.

لامپ هالوژنی اس ام دی هیچ ارتباطی با تکنولوژی خانواده لامپ هالوژنی ندارد، تنها دلیل نام‌گذاری هالوژن بر روی این محصول به دلیل شکل ظاهری آن است که شبیه به لامپ هالوژنی است.

اس ام دی 

لامپ هالوژن دار اس ام دی به معنای لحیم کاری بر روی برد بجای سوراخ کردن آن

 اس ام دی (SMD) مخفف Surface Mounted Device است. این ویژگی درواقع تکلنولوژی اصلی بکار رفته در لامپ است. عبارت انگلیسی اس ام دی به معنای “قطعات نصب سطحی” است. در این تکنولوژی دیودهای پخش‌کننده نور ال ای دی، آی سی و تمام اجزاء دیگری که لازم است بر روی برد قرار بگیرد، به وسیله لحیم بر روی برد نصب شده و هیچ سوراخی روی برد وجود ندارد. وجود برد آلومینیومی تازک باعث می‌شود که به راحتی قطعات بر روی برد بچسبد و فاصله بین قطعات باعث پخش شدن حرارت در سراسر برد و افزایش بازدهی می‌شود.

در یک نگاه لامپ‌های اس ام دی دارای ابعاد کوچک‌تر، تنوع رنگ بیشتر و زاویه دید بیشتر است.

ولتاژ لامپ اس ام دی

بطور کلی ولتاژ لامپ اس ام دی از 1.5 تا 3.5 ولت است. اینکه هر لامپ اس ام دی دارای چه ولتاژی باشد، بطور مستقیم به رنگ نور آن برمی‌گردد. لامپ‌های اس ام دی دارای طول موج با نور قرمز با ولتاژ 1.5 وارد بازار می‌شوند؛ درحالیکه لامپ اس ام دی با نور سفید یا آبی، دارای ولتاژ 2 یا 3 است.

هر چه نور لامپ اس ام دی رنگ‌های بیشتری را در بر بگیرد، به برق با ولتاژ بیشتری نیاز دارد. زمانی که نور موجود در لامپ ال ای دی دارای نور سفید 7 رنگ باشد، لامپ مورد نظر می‌تواند تا 15 ولت برسد.

مزایای لامپ اس ام دی نسبت به دیگر انواع ال ای دی

وجود نورپرازی غیرمتمرکز و یک‌نواخت

لامپ هالوژن دار اس ام دی نوردهی کمتری نسبت به لامپ هالوژنی سی او بی دارد اما کیفیت نور آن بیشتر است.

بطور کلی یکی از مشکلات لامپ‌های ال ای دی گذشته در لامپ‌ ال ای دی اس ام دی و همچنین سی او بی وجود ندارد. در لامپ‌های ال ای دی قدیمی منابع نوری کوچکی وجود داشتند که باعث تمرکز نور شده و ایجاد خیرگی آزاردهنده می‌کردند. این مسئله در لامپ‌های اس ام دی و سی او بی تا حد قابل توجهی حل شده است. توانایی لامپ اس ام دی در ایجاد نور یکنواخت که به چشم آسیبی نرساند از لامپ سی او بی بیشتر است. در نتیجه کاربرد لامپ هالوژنی اس ام دی در سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌تواند بیشتر از لامپ هالوژنی سی او بی باشد اما از آن سو در کارخانه‌ها، سوله‌های بزرگ و مسیرهای خط تولید محصولات استفاده از لامپ هالوژنی اس ام دی کارکرد بیشتری داشته باشد.

طول عمر طولانی

بطور کلی طول عمر لامپ‌های ال ای دی نسبت به لامپ‌های نسل گذشته بسیار بیشتر شده است که درمورد لامپ هالوژنی اس ام دی نیز صدق می‌کند.

حرارت بسیار پایین

بطور کلی حرارت بسیار پایین لامپ‌های ال ای دی از جمله لامپ اس ام دی باعث ایجاد حرارت پایینی می‌شود. در نتیجه معایب موجود در لامپ‌های رشته‌ای، هالوژنی یا فلوئورسنت که به دلیلی داغی زیاد باعث گرمای محیط اطراف می‌شوند، در لامپ ال ای دی اس ام دی وجود ندارد. مدیریت حرارت در لامپ هالوژنی اس ام دی از لامپ سی او بی نیز بهتر است.

مصرف برق کم

بطور کلی خانواده لامپ ال ای دی نسبت به لامپ‌های نسل‌های گذشته مصرف بسیار کمتری دارد. حال هر چه تکنولوژی لامپ ال ای دی جدیدتر باشد، میزان مصرف برق آن نیز کاهش می‌یابد.

معایب لامپ اس ام دی نسبت به دیگر لامپ‌های ال ای دی

اهمیت تشخیص تقلبی نبودن لامپ

وجود سیم با جنس طلا در لامپ اس ام دی باعث شده تا لامپ‌های تقلبی با جنسی غیر از جنس طلا نیز وجود پیدا شوند. از سوی دیگر شناخت لامپ اس ام دی که در آن از جنس سیم‌های مربوطه از طلا باشد آسان نیست و خریداری این محصول از فروشندگان معتبر از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

تمرکز نوری کمتر در مقایسه به لامپ سی او بی

لامپ هالوژنی اس ام دی دارای تنوع رنگ نور بالاتری است اما میزان تمرکز نوری آن بسیار کمتر است. در نتیجه استفاده از لامپ سی او بی در مواقعی که نیاز به نورپردازی بر روی یک شیئ خاص مانند مانکن در ویترین فروشگاه‌ها، اتاق آرایش، اتاق مطالعه یا سالن‌های تئاترمی‌تواند انتخاب بهتری نسبت به لامپ هالوژنی اس ام دی باشد.

مونتاژ لامپ هالوژنی اس ام دی

برای مونتاژ برد اس ام دی می‌توانید از خمیر قلع در جایگاه لحیم استفاده نمائید. در این رابطه سایت اریس لایتینگ به شکل کامل شیوه‌های تولید برد لامپ اس ام دی را در تعداد کم یا نیمه انبوه توضیح داده است:

” برای مونتاژ دستی قطعات الکترونیکی SMD می توانید از سیم لحیم های نازک 0.4 موجود در بازار استفاده کنید ولی اگر قصد تولید برد های الکترونیکی در مقیاس نیمه انبود را دارید پیشنهاد میکنیم استنسیل را با طلق های موجود در بازار با استفاده از دستگاه لیزر ساخته و استفاده نمایید. با این روش کافیست طرح خود را با دستگاه لیزر روی طلق با توان بالا حکاکی کنید. در نظر داشته باشید که اگر دستگاه را روی حالت برش تنظیم نمایید، لبه طرح بر اثر حرارت آب شده و استنسیل شما غیر قابل استفاده خواهد شد. پس از آن با یک کاردک و مقداری خمیر قلع می توانید قلع ریزی خود را شروع کرده و سپس قطعات را بچینید. قطعات نصب سطحی (SMD) بر اساس ساختمانشان با المان های پایه دار DIP بسیار متفاوت می باشند، و به چند گروه تقسیم میشوند. اولین گروه، المان هایی PCV – Passive SMD هستند.

انواع بسیار زیادی از SMD های پسیو مورد استفاده قرار می گیرد، با اینحال بخش عمده ایی از SMD های پی سی وی شامل مقاومت و خازن در اندازه های استاندارد شده می باشد.

قطعات دیگر شامل کویل ها (Coil)، کریستال ها (Crystal) در شکل های خاص خودشان، می باشد. خازن و مقاومت‌های SMD در سایزهای گوناگونی موجود هستند. در طرح های ۱۸۱۲, ۱۲۰۶ ,۰۸۰۵ ,۰۶۰۳ ,۰۴۰۲ و ۰۲۰۱ که این اعداد نشان دهنده ی ابعاد قطعه در صدم اینچ می باشد. به عنوان مثال ۱۲۰۶ نشان دهنده ی ابعاد ۱۲ صدم اینچ در ۶ صدم اینچ می باشد.

۰۶۰۳ : ابعاد قطعه ۶ صدم در ۳ صدم اینچ

ابعاد بزرگتر مانند ۱۸۱۲ و ۱۲۰۶ جزو اولین SMD های ساخته شده بودند و امروزه به گستردگی قطعات کوچکتر مورد استفاده قرار نمی گیرند با اینحال در بردهای الکترونیک که سطح توان بالا مورد نیاز است یا در نیازمندی‌های خاص که ابعاد بزرگتری لازم است مورد استفاده قرار می گیرند. اتصال به برد مدار چاپی این SMD ها از طریق نواحی فلزی در دو انتهای المان صورت می پذیرد.”

لامپ هالوژنی اس ام دی

یکی از پرکاربردترین لامپ‌های مورد استفاده در بازار، لامپ هالوژنی اس ام دی 7 وات است. این لامپ برای بیشتر فضاهای موجود در خانه کاربرد داشته و محبوبیت فراوانی دارد. برای مشاهده این محصول می‌توانید اینجا کلیک کنید.

لامپ هالوژنی اس ام دی از پرکاربردترین محصولات لامپ
دسته بندی مطالب کاربردی
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

17 پاسخ به “لامپ هالوژنی اس ام دی SMD از انواع لامپ ال ای دی + فیلم مونتاژ لامپ”

 1. سلام ممنون از مقاله خوب تون
  اگر توی لامپ هالوژنی اس ام دی از سیم طلا استفاده شده پس چرا قیمتش نجومی نیست؟

  1. سلام روزتون بخیر باشه
   امیدوارم حال‌تون عالی باشه
   متأسفانه با افزایش قیمت طلا، استفاده از سیم طلا یا با روکش طلا جایگزین سیم با روکش آب طلا شده است. همچنین ضخامت آب طلای بکار رفته در لامپ‌های اس ام دی بستگی به انصاف تولیدکننده دارد. در نتیجه برای تهیه لامپ اس ام دی و بطور کلی انواع لامپ‌های خانواده ال ای دی مناسب، خرید محصولات از تولیدکننده‌های معتبر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  1. سلام روزتون بخیر باشه
   امیدوارم حال‌تون عالی باشه
   بله انواع متعددی از لامپ اس ام دی موجود داریم که هنوز بر روی سایت قرار نگرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد لامپ اس ام دی یا سفارش محصول، باعث افتخار ماست که با همکاران پشتیبانی در ارتباط باشید.
   02133940337 / 02133940340 / 02136919218

 2. ممنون از مقاله تون جالب بود واقعا
  واقعا درمورد طول عمر ال ای دی ها اغراق کردید. به سرعت نورشون کم میشه و خراب میشن

  1. سلام روزتون بخیر باشه
   امیدوارم حال‌تون عالی باشه
   متأسفانه یکی از مشکلاتی که لامپ ال ای دی عدم رعایت میزان طلای بکار رفته در لامپ است. حتی سیم آب طلا هم در بعضی مواقع با ضخامت بسیار کم آب طلا در محصولات بکار رفته است. در نتیجه مقاومت سیم‌های ال ای دی افزایش رفته و دمای آن‌ها بسیار بیشتر از ظرفیت تحمل‌شان می‌شود. این مسئله منجر به کاهش نور و طول عمر لامپ‌ ال ای دی می‌شود.
   در نتیجه خرید لامپ ل ای دی از برندهای معتبر اهمیت بیشتری نسبت به لامپ‌های دیگر دارد.

 3. سلام
  مقاله تون رو مطالعه کردم
  به نسبت سایت‌های دیگه نکته جدیدی که توی مقاله شما دیدم مدل نورپردازی لامپ اس ام دی با سی او بی بود که اس ام دی برای مکان‌های کوچک بهتره سی او بی برای مکان‌های بزرگ‌تر
  این رو میشه یکم بیشتر توضیح بدید؟
  ممنون از شما

  1. سلام روزتون بخیر باشه
   امیدوارم حال‌تون عالی باشه
   به صورت تئوری شاید در بسیاری از سایت‌ها و حتی مقاله ما با این نکته مواجه شوید که شدت نور لامپ هالوژنی سی او بی از اس ام دی بیشتر است. اما باید توجه داشت که این شدت بیشتر نور به دلیل نزدیک تر بودن دیودهای تولیدکننده نور در لامپ سی او بی است که باعث ایجاد تمرکز نور بر روی نقطه ای خاص می شود.
   اگر واقعیت بازار برق این دو نوع لامپ را ارزیابی کنید، لامپ هالوژنی سی او بی نور متمرکز دارد در حالیکه لامپ هالوژنی اس ام دی نور پخش و گسترده‌ای دارد. بطور کلی برای مکان‌های بزرگ یا پروژکتورهای ال ای دی را پیشنهاد می‌کنم یا لامپ متال هالید که نور با شدت بسیار زیاد و مصرف برق پایین دارد.

  1. سلام روزتون بخیر باشه
   امیدوارم حال‌تون عالی باشه
   برای اتاق مطالعه اگر نیاز به لامپی دارید که به صورت متمرکز بخش خاصی از اتاق را روشن کنه، لامپ هالوژنی ال ای دی سی او بی رو پیشنهاد می‌کنیم. اما اگر تمایل دارید تا بطور کلی تمام اتاق روشن شود، لامپ هالوژنی ال ای دی اس ام دی را پیشنهاد می‌کنیم.
   با آرزوی موفقیت

 4. سلام یه سؤالی که همیشه برای من مطرح بود اینه که الان مقاله شما تبلیغی هست یا واقعاً خواستید ویژگی‌های مثبت لامپ رو در مقایسه با بقیه لامپ‌ها بگید؟
  چون مثلاً مصرف برق کم یه چیز نسبی هست از کجا معلوم مصرف برق مهتابی از این کمتر نباشه؟
  کاش با اعداد و ارقام توضیح می‌دادید.
  سپاس

  1. سلام روزتون بخیر باشه
   امیدوارم حال‌تون عالی باشه
   برای خرید لامپ اس ام دی یا هر محصول دیگری کافیه که از طریق آیکون خانه مشخص شده در گوشه سمت راست سایت وارد صفحه اصلی سایت شده و در نوار سرچ بالای سایت، لامپ اس ام دی رو سرچ کنید تا تمام لامپ‌های اس ام دی موجود در سایت را برای شما به نمایش در بیاورد.

 5. سلام
  تنوع رنگ نوری که لامپ هالوژنی اس ام دی داره رو کجا می تونم ببینم؟
  برای اتاق خواب پسرم می خوام
  ممنون ازتون

  1. سلام روزتون بخیر باشه
   امیدوارم حال‌تون عالی باشه
   بله همان طور که گفته شد لامپ هالوژنی اس ام دی دارای تنوع رنگی قابل توجهی است. محصولاتی که در حال حاضر در سایت وجود دارد بخشی از محصولات موجود است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد محصولات لامپ اس ام دی موجود باعث افتخار ماست که با همکاران پشتیبانی در ارتباط باشید:

   02133940337 / 02133940340 / 02136919218

 6. بجز مدل لامپ هالوژنی نوع دیگه ای از لامپ ال ای دی مدل اس ام دی دارید؟
  من لامپ حالت استوانه ای نیاز دارم اگر از نوع اس ام دی باشه که چه بهتر

  1. سلام روزتون بخیر باشه
   امیدوارم حال‌تون عالی باشه
   مدل‌های دیگه لامپ اس ام دی نیز موجود هست اما هنوز در سایت قرار داده نشده.
   در صورت تمایل باعث افتخار ماست که برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران پشتیبانی در تماس باشید:

   02133940337 / 02133940340 / 02136919218

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال آپارات ما را دنبال کنید
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت