امروز  جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵

سایت بورس صنعت برق

صفحه اصلی  .   معرفی ما  .   اخبار   .   راهنما و تعرفه درج آگهی  .    تماس با ما
اعلام تعرفهای تشویقی و تنبیهی
سید محمد هاشمی تشریح کرد:
اعلام تعرفه های تشویقی و تنبیهی برق
مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران با توصیه این که مشترکان در زمان اوج از ساعت ۱۱ تا ۱۵ و ۲۱ تا ۲۳ از لوازم پرمصرف استفاده نکنند، گفت: بهای برق مصرفی در ساعت‌های اوج بار، با نرخ 372 ریال و در ساعت‌های کم باری با تخفیف (یا تشویق) 186 ریال محاسبه می‌شود.
به گزارش "برق نيوز" سید محمد هاشمی با اشاره به اینکه شهر تهران با دارا بودن 35 درصد از تأسیسات شبکه برق رسانی کشور در بخش توزیع، 20 درصد مصرف انرژی برق را به خود اختصاص داده است، گفت: متأسفانه میزان مصرف برق در کشور ما نسبت به متوسط جهانی بسیار بالا است و مردم ایران 4 برابر متوسط دنیا برق مصرف می‌کنند.
 
هاشمی با اشاره به اینکه نوع برق مصرفی با تعرفه‌ها متفاوت است، گفت: به عنوان مثال در زمان پرباری، کم‌باری و میان‌باری تعرفه برق متفاوت محاسبه می‌شود و نباید در زمان پرباری که هماناوج بار شبکه است( از ساعت 11 تا 15 و 21 تا 23) از لوازم پرمصرف استفاده کنیم.
 
* تعریف کنتورهای سه زمانه و نحوه کارکرد آنها/دقت این کنتورها بالاست
 
هاشمی به تشریح کنتورهای سه زمانه اشاره کرد و گفت: کنتورهای دیجیتالی کنتورهایی هستند که قادر به ثبت مقدار مصرف برق بر اساس بازه های زمانی برنامه ریزی شده هستند و طبیعی است دقت این کنتورها به مراتب بیشتر از کنتورهای معمولی بوده و برق مصرفی را در سه زمان کم باری، میان باری و اوج بار محاسبه می کنند.
 
مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران تاکید کرد: براساس تعرفه، بهای برق مصرفی در ساعت های میان باری مطابق با جدول پلکانی تعرفه ها محاسبه شده، اما بهای برق مصرفی در ساعت‌های اوج بار با نرخ 372 ریال و در ساعتهای کم باری با تخفیف (یا تشویق ) 186 ریال محاسبه می شود.
 
*توصیه به شهروندان در تابستان جهت صرفه جویی/ساعات اوج مصرف در تابستان از 11 تا 15
 
هاشمی با مهم دانستن چگونگی محاسبه برق مصرفی شهروندان تهرانی گفت: ساعات اوج مصرف در تابستان از 11 تا 15 ظهر است، بنابراین عدم استفاده از تجهیزات پرمصرف برقی مانند: اتو، سشوار، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و ظرفشویی در این ساعات نقش مهمی در تامین برق مطمئن در این زمانها دارد.
 
*خاموش کردن یک لامپ 100 وات اضافه توسط هر مشترک فرصت تامین برق سه میلیون مشترک خانگی را فراهم می آورد
 
وی افزود:ساده ترین راه صرفه جویی، خاموش کردن تجهیزات اضافی است، چرا که خاموش کردن معادل یک لامپ 100 وات لوازم برقی اضافه به ازای هر مشترک در کشور فرصت تامین برق سه میلیون مشترک خانگی را فراهم می‌کند.
 
وی گفت: این میزان معادل 5 میلیون بشکه نفت است که با صرفه‌جویی آن این سرمایه ملی برای آیندگان حفظ خواهد شد.
 
*برخی از وسایل برقی غیرضرور را می توان از 15 تیر تا 15 مرداد خاموش کرد
 
وی با بیان اینکه معمولاً در منازل از چندین یخچال و فریزر، که برخی از آنها غیر ضروری است، استفاده می‌شود، اظهار داشت: مطمئن باشید بدون هیچ مشکلی می‌توان برخی از این وسایل را از 15 تیر تا 15 مرداد ماه خاموش کرد که این کار نقش مهمی در تامین برق در ساعات پیک بار دارد.
 
مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران با بیان اینکه مصرف ماهانه یک یخچال تقریباً معادل یک کولر آبی است، گفت: با خاموش کردن یک یخچال در تابستان با وجود استفاده از کولر آبی در این فصل، بهای برق مشترک با ماههای غیرگرم تفاوت چندانی نخواهد داشت.
 
*استفاده از کولرهای گازی هزینه برق مصرفی را به شدت افزایش می دهد
 
وی افزود:با توجه به موقعیت آب و هوایی تهران کولرهای آبی می تواند گزینه مناسبی برای ایجاد هوای مطبوع باشد و استفاده از کولرهای گازی هزینه برق مصرفی را به شدت افزایش می‌دهد.
 
*مصرف برق کولرهای گازی بیش از 5 برابر کولرهای آبی
 
هاشمی خاطر نشان کرد: مصرف برق کولرهای گازی بیش از 5 برابر کولرهای آبی است و با توجه به قیمت تصاعدی برق ، استفاده از کولرهای گازی برای مدت زیاد سبب افزایش چشمگیر بهای برق مشترکان خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: توصیه می شود دمای ترموستات این وسیله در 25 درجه سانتیگراد تنظیم شود، چرا که سرویس سالانه کولرهای آبی، تعویض پوشال ها ، استفاده از سایبان بر روی کولر نیز به افزایش بازده آنها کمک می کند.
 
به گفته وی، منابع تولید گرما در خانه را شناسائی و به حداقل برسانید تهویه طبیعی و برنامه ریزی جهت پخت و پز در ساعت اولیه صبح یکی از این راهکارها است.
 
*معیار مناسب مصرف در تابستان قریب 250 کیلووات ساعت در ماه است
 
هاشمی به معیار مصرف برق اشاره کرد و گفت: بر اساس اطلاعات ، قریب 66 درصد از مشترکان تهران مصرف ماهانه آنها کمتر از 200 کیلووات ساعت و 25 درصد از مشترکان مصرف بین 200 تا 300 کیلووات مصرف دارند، بر این اساس معیار مناسب مصرف در تابستان قریب 250 کیلووات ساعت در ماه است.
 
*تعرفه های برق برای مشترکان خانگی پلکانی است
 
وی افزود: تعرفه های برق برای مشترکان خانگی پلکانی بوده و با افزایش مصرف ، بهای برق به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.
 
*با افزایش 3 برابر در مصرف بهای برق 10 برابر افزایش می یابد
 
هاشمی اضافه کرد: هزینه برق دو ماه یک مشترک با مصرف ماهانه 600 کیلووات ساعت 10 برابر هزینه برق یک مشترک با مصرف برق 200 کیلووات ساعت در ماه است، یعنی با افزایش 3 برابر در مصرف بهای برق 10 برابر افزایش می یابد.
 
*40 درصد کنتورهای برق در تهران سه زمانه هستند
 
هاشمی در پاسخ به این سئوال که چنددرصد کنتورهای مشترکان تهرانی دارای کنتورهای سه زمانه هستند، گفت: حدود 40 درصد از کنتورهای نصب شده در شهر تهران دارای کنتورهای سه زمانه هستند.
 
وی در پاسخ به این سئوال که مقرر شده هر سال چند درصد به تعداد کنتورهای سه زمانه اضافه شود؟ ادامه داد: سالانه قریب 250 هزار کنتور الکترونیکی در شبکه تهران بزرگ نصب می شود.
 
*قرائت از راه دور کنتورهای مشترکان توسط شرکت سابا تحت پیگیری است
 
وی افزود:همچنین انجام پروژه ی هوشمند سازی و قرائت از راه دور کنتورهای مشترکان توسط شرکت سابا تحت پیگیری است.
 
وی در پاسخ به این سئوال که ساعات تنظیم کنتور در مشترکین دارای کنتور سه زمانه در نیمه اول سال و در نیمه دوم سال به چه صورت است، گفت: در نیمه دوم سال میان باری 18-6 ،اوج بار 22-18،کم باری 6-22 و در نیمه اول سال میان باری 19-7،اوج بار 23-19 و کم باری 7-23 است.
منبع: فارس
ورود به سایت
 
رمز عبور را فراموش کرده اید ؟
ثبت نام در سایت
شبکه آگهی
نمایشگاه های صنعت برق
آخرین کاربر های ثبت شده پیوند ها انتقادات و پیشنهادات
 
  *
  *
 
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .             طراحی سایت